Skillnad mellan versioner av "Upprop"
Från Smaskipedia
| Rad 11: | Rad 11: | ||
|- | |- | ||
| Upprop 2017 | | Upprop 2017 | ||
| − | | [[Fil:Upprop.17.jpg| | + | | [[Fil:Upprop.17.jpg|miniatyr|Upprop 2017]] |
|- | |- | ||
| C | | C | ||
Versionen från 20 november 2025 kl. 20.30
Upprop är en av de få festligheterna på hösten då alla Uppsalas studentorkestrar sammankallas för att spela på någon nation i Uppsala. Upprop infaller ofta i början av terminen och blir en typ av kick-off för orkestrarna samt en chans för nyrekryterade orkestermedlemmar att få byta tygmärken med varandra, eftersom de missade STORK och/eller SOF. Upprop starta hösten 2017 och varje år präglas av ett tygmärke med sitt unika instrument.
I lagens ögon är Upprop dock bara en vanlig pubkväll som en massa människor i roliga uniformer råkar besöka och spela på.
Sedan 2021 har värdnationen för Upprop varit GH-nation, men även Uplands nation har varit värd en gång i tiden.
Ej att förväxla med Brunkation
| Rubrik 1 | Rubrik 2 |
|---|---|
| Upprop 2017 | |
| C | D |